úterý 5. března 2013

The Meaning of Liff

Standing in the kitchen wondering what you went in there for. Everybody does it, but because there isn't - or wasn't - a word for it, everyone thinks it's something that only they do and that they are therefore more stupid that other people. It is reassuring to realize that everybody is as stupid as you are and that all we are doing when we are standing in the kitchen wondering what we came in there for is "woking".

Douglas Adams: The Salmon of Doubt

Pozn.: Douglas Adams a John Lloyd podobných slovíček vytvořili celou řadu a vydali je společně v knize The Meaning of Liff. V češtině vyšla pod názvem Smysl Životic.

Nečetl jsem překlad ani originál, ovšem jelikož se jedná o prakticky nepřeložitelné dílo (celá finta spočívala v tom, že ona nová slovíčka musela být názvem nějakého existujícího města či vesnice - proto onen britský Woking a Liff nebo české Životice), pak český překlad musí buď zcela postrádat smysl a být bezcenný nebo se jedná o úplně nové, téměř nezávislé a originální umělecké dílo. Někdy si musím obojí přečíst, abych zjistil, co z toho je pravda 8-)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.